Botoks – co to jest? Opis technologii

Toksyna botulinowa typu A, zwaną również jako botoks jest silnie działającą naturalną toksyną, której rola polega na czasowym zahamowaniu uwalniania acetylocholiny- neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Substancja ta blokuje tzw. synapsy nerwowo-mięśniowe przez co mięśnie rozluźniają się a zmarszczki wygładzają się. Proces ten wykorzystano w medycynie estetycznej do profilaktyki i usuwania zmarszczek mimicznych twarzy, gdzie stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą w której wykonano iniekcję.

Botoks – wskazania do zabiegu

  • Zmarszczki mimiczne głównie w górnej części twarzy
  • Zmarszczki poprzeczne na czole,
  • Zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”),
  • Zmarszczki pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”),
  • Zmarszczki dolnej części twarzy
  • Podniesienie haczykowatego nosa
  • Bruksizm
  • Migreny

Botoks – zastosowania

Zmarszczki mimiczne głównie w górnej części twarzy

Botoks to doskonałe rozwiązanie na redukcję drobnych i głębszych linii powstających w wyniku mimiki – zwłaszcza w okolicach czoła, skroni i przestrzeni między brwiami. Dzięki selektywnemu blokowaniu przekazu nerwowego do mięśni mimicznych wywołujących skurcze, toksyna botulinowa wygładza zmarszczki bez utraty naturalnej ekspresji twarzy.

Zmarszczki poprzeczne na czole

Poprzeczne bruzdy na czole są efektem wielokrotnych, poziomych skurczów mięśnia czołowego. Wstrzyknięcie niewielkich dawek botoksu pod skórę powoduje osłabienie tego mięśnia, co prowadzi do znacznego spłycenia istniejących linii oraz zapobiega powstawaniu nowych.

Zmarszczki wokół oczu („kurze łapki”)

„Kurze łapki” powstają podczas uśmiechu i marszczenia oczu. Botoks stosuje się w okolicy bocznej oka, precyzyjnie rozluźniając mięsień okrężny, dzięki czemu linie promieniste stopniowo zanikają, a spojrzenie staje się młodsze i bardziej wypoczęte.

Zmarszczki dolnej części twarzy

Choć najczęściej kojarzony z górną strefą twarzy, botoks świetnie sprawdza się także w dolnej części – na przykład przy liniach marionetkowych czy zmarszczkach wokół ust. Precyzyjne podanie toksyny osłabia aktywność mięśni obniżających kąciki ust, co skutkuje uniesieniem linii uśmiechu i spłyceniem bruzd.

Podniesienie haczykowatego nosa

Tzw. „nos Barbie” uzyskuje się przez podanie botoksu do mięśnia dźwigacza nosa. Zabieg powoduje lekkie podniesienie czubka nosa, co optycznie wysmukla profil i nadaje twarzy subtelny, harmonijny kształt.

Bruksizm

Nadmierne zaciskanie i zgrzytanie zębami (bruksizm) to częsty problem prowadzący do bólu szczęki i zużycia szkliwa. Wstrzyknięcie botoksu w mięśnie żwaczy (masseter) zmniejsza ich siłę skurczu, przynosząc ulgę, niwelując napięcie i chroniąc zęby przed ścieraniem.

Migreny

U pacjentów cierpiących na przewlekłe migreny botoks może znacząco obniżyć częstotliwość i nasilenie napadów bólowych. Regularne iniekcje w określone punkty na czole, skroniach i karku blokują uwalnianie neurotransmiterów odpowiedzialnych za przewodzenie bólu, poprawiając tym samym komfort życia i redukując potrzebę stosowania leków przeciwbólowych.

Botoks – zalety zabiegu

Redukcja zmarszczek mimicznych

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej pozwala na znaczące wygładzenie zmarszczek przy zachowaniu naturalnej mimiki.

Profilaktyka starzenia

Regularne stosowanie botoksu może opóźnić powstawanie nowych bruzd i linii.

Krótki czas zabiegu

Wiele procedur trwa zaledwie 10–20 minut, co czyni je idealnymi dla osób aktywnych zawodowo.

Minimalny okres rekonwalescencji

Pacjent może wrócić do codziennych zajęć praktycznie od razu po zabiegu.

Botoks – przebieg zabiegu

Substancja zostaje podana w kilka punktów w obrębie każdego z mięśni odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek, poprzez miejscową iniekcję z użyciem jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Podczas wprowadzania igły w skórę może pojawić się delikatne uczucie dyskomfortu. W zależności od ilości miejsc, które poddawane są iniekcji czas zabiegu wynosi od 15 do 20 min. Po zabiegu pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności. Bezpośrednio po zabiegu należy jednak unikać schylania głowy przez 4-5 godzin, przez 24 godziny unikać masowania miejsc, w które wstrzyknięto lek, nie należy spożywać alkoholu do końca dnia, nie należy również korzystać z sauny i solarium.

Botoks – efekty zabiegu

Pierwsze widoczne efekty pojawiają się już po 2-3 dniach, natomiast najlepsze rezultaty widoczne są po ok. 2 tygodniach. Efekt leczenia utrzymuje się przez 3-6 miesięcy od przeprowadzania zabiegu. Jest to również uzależnione od ilości podanego preparatu jak i stylu życia. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć (nie częściej niż co 3 miesiące).

Możliwe są objawy uboczne w postaci małych krwiaków, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia po uszkodzeniu drobnego naczynia. Czasami występuje mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji, ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.

Botoks – przeciwskazania

  • Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona).
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona etc.
  • Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie).
  • Przyjmowanie takich leków, jak: antybiotyki aminoglikozydowe (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
  • Miejscowe infekcje skóry.
  • Ciąża, okres laktacji.
  • Przyjmowanie preparatów przeciwzakrzepowych (np. Acard).

Cennik

Zmarszczka pionowa czoła „lwia”600,-
Zmarszczki poprzeczne czoła600,-
Zmarszczki „kurze łapki”600,-
Dwie okolice1100,-
Trzy okolice1500,-
Cztery okolice1900,-
Dół twarzy700,-
Nadpotliwość:
Dłonie1500,-
Pachy1500,-
Bruksizm1500,-